O FESTIWALU

Najbardziej łódzki z łódzkich – Festiwal Łódź Czterech Kultur jest kontynuacją Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, powstałego w 2002 roku z inicjatywy Witolda Knychalskiego i nawiązuje do czterech kultur, które wywarły wpływ na rozwój Łodzi. Na przestrzeni 15 lat festiwalem kierowały różne osoby, a jego organizatorami były rozmaite fundacje i instytucje. Były różne pomysły na rozwój tego festiwalu. Mimo to jednego można być pewnym: nie ma w Łodzi drugiego tak rozpoznawalnego i jednocześnie tak łódzkiego festiwalu, głęboko zakorzenionego w historii miasta. To dzięki niemu w całej Polsce wiadomo, że Łódź była i pozostaje miastem wielokulturowym, które współtworzyli Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie. I choć wtedy – w XIX wieku, jak i dziś wśród mieszkańców Łodzi można wskazać więcej narodowości czy grup etnicznych, to cztery historyczne kultury odcisnęły ślad, którego nie da się pominąć. 

View the embedded image gallery online at:
http://2018.4kultury.pl/o-festiwalu#sigProIdb23d6865da

Od roku organizatorem Festiwalu Łódź Czterech Kultur jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, którego statutowym celem jest  popularyzowanie  dorobku różnych kultur, a także promowanie wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa Łodzi.  Za tegoroczny program odpowiada trzyosobowy zespół kuratorski: Teresa Latuszewska-Syrda, Agnieszka Zawadowska i Marcin Tercjak. To oni budują ciekawy, interdyscyplinarny program, którego motywem przewodnim jest „Kultura buntu”. Przed nami wydarzenia muzyczne i teatralne, nie zabraknie sztuk wizualnych. Będą też lekcje o wielokulturowej Łodzi dla szkół, gra miejska, dwie konferencje naukowe i spotkania o łódzkich czterech kulturach.

Ale nie zamykamy się w przeszłości – miasto dynamicznie się rozwija i zmienia. Chcemy, by ten festiwal był zanurzony we współczesności, w tym, co dziś jest ważne dla mieszkańców Łodzi, Polski, Europy. By bazując na historii, był skierowany ku przyszłości.

Poprzednie edycje:

Edycja 2017 Edycja 2016 Edycja 2015 Edycja 2014 Edycja 2013 Edycja 2012 Edycja 2011 Edycja 2010 Edycja 2009