niXes | Fafa Galoure

Podwójny koncert Ani Rusowicz niXes i Fafa Galoure.

Podwójny koncert to podwójna porcja muzycznych emocji. Dwie niezwykle utalentowane wokalistki i kompozytorki zabrały festiwalową publiczność w podróż pograniczem stylów. Spotkanie z polskim neo-hippie i izraelskim indie rock zakończyło tegoroczną edycję Festiwalu w niedzielę, 16 września.

Jako pierwsza, o g. 19:00 na scenie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi pojawiła się Ania Rusowicz ze swoim nowym projektem niXes, którego stylistykę sama nazywa neo-hippie. Kojarzona dotąd z big-bitem artystka zaprezentowała się w zupełnie innej odsłonie. Połączenie elektroniki z elementami rocka psychodelicznego w zestawieniu z tekstami w języku angielskim, silnie nawiązującymi do tematyki kosmosu i metafizyki było sporym zaskoczeniem dla fanów twórczości Ani. Jednak zespół założony z Kubą Galińskim i Hubertem Gasiulem swoim pierwszym albumem szybko zyskał uznanie krytyków i słuchaczy. W czasie festiwalowego koncertu przekonaliśmy się jak brzmią na żywo nastrojowe Circles czy In the Middle of The Rainbow.

Druga część koncertu to spotkanie z Efrat Cohen i jej zespołem Fafa Galoure. Izraelska piosenkarka, pisarka i kompozytorka łączy indie rock z elementami klasyki, jazzu, bluesa oraz brzmień folkowych. Muzykę tworzy we współpracy z pianistą i kompozytorem – Asi Askenazi. Po trzech latach zmian składu, intensywnych prac nad aranżacjami, zespół osiągnął swój cel, tworząc we współpracy z producentem Omerem Hershmanem, doskonały debiutancki album. Płyta As You Are ukazała się na początku 2018 roku i zebrała w Izraelu świetne recenzje, a piosenki Tingle My Taste i No Sound stały się prawdziwymi przebojami. W czasie łódzkiego występu Efrat towarzyszylii: Asi Ashkenazi (instrumenty klawiszowe), Ofer Prion (gitara, śpiew), Karni Postel (wiolonczela), Adi Gigi (gitara basowa), Ran Jacobovitz (perkusja).