Dźwiganie serca

Krzysztof Kleszcz zwycięzcą w poetyckim konkursie Festiwalu Łódź Czterech Kultur

Laureatem Ogólnopolskiego Konkursu na „Poemat czterech kultur” został, skrywający się pod godłem „Karot”, Krzysztof Kleszcz. Jego „Dźwiganie serca. Poemat dla Łodzi”, został wyłoniony spośród 54 nadesłanych prac z całej Polski. Nagroda dla zwycięzcy to 10 000 złotych i publikacja w kwartalniku Arterie.

 

– Naszą uwagę zwróciły twórcze nawiązania laureata do literackiej tradycji Łodzi, szczególnie zaś do twórczości Juliana Tuwima oraz oryginalna i zdyscyplinowana forma poematu, która pomimo klasycyzującej regularności zachowuje świeżość wyrazu – podkreślał w imieniu jury Jerzy Jarniewicz w czasie oficjalnego ogłoszenia wyników w Domu Literatury w Łodzi. Jak dodał, jury zwróciło także uwagę na niezwykle udaną próbę stworzenia obrazu Łodzi wolnego od literackich stereotypów i klisz.

Krzysztof Kleszcz, mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego, dekadę temu współtworzył łódzkie środowisko literackie. Jako dojrzały już poeta odnalazł własną ścieżkę poetycką, łączącą lingwistyczne zacięcie z dogłębną krytyką potocznego życia kształtowanego przez politykę i ekonomię. Studiował w Łodzi geografię, obecnie uczy młodzież geografii w Gimnazjum im. ks. J. Twardowskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Jest autorem książek poetyckich „Ę” (Kwadratura, Łódź 2008), „Przecieki z góry” (Kwadratura, Łódź 2012) i „Pański płaszcz” (Kwadratura, Łódź 2016) oraz felietonów. Wyróżniony między innymi w konkursie „Złoty Środek Poezji” na debiut poetycki (2009). Publikował w „Tyglu Kultury” i „Arteriach". Należał do grupy "mŁódź Literacka". Laureat konkursów poetyckich i turniejów jednego wiersza: im. H. Poświatowskiej, im. C.K. Norwida, im. J. Jarmołowskiego. Nominowany do nagrody głównej Konkursu im. Jacka Bierezina. Mieszka pod Tomaszowem Mazowieckim.

W konkursie, organizowanym w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur wyróżniono także trzy inne propozycje poematów. Zostaną one opublikowane w Kwartalniku Artystyczno-Literackim „Arterie", którego wydawcą jest Dom Literatury w Łodzi. Wyróżnienie otrzymały poematy: „Śmierć zawsze jest czymś nowym w gwiazdozbiorze ptaków” Ewy Włodarskiej; „Demologos” Macieja Roberta oraz „Tylko o to mi chodzi” Bartosza Konstrata.

Fragment poematu „Dźwiganie serca. Poemat dla Łodzi”