54 poematy o Łodzi

Chociaż poemat to forma niełatwa, do I Ogólnopolskiego Konkursu na Poemat Czterech Kultur zgłoszono aż 54 utwory.

Właśnie dobiegł końca nabór prac. Przed jury również trudne zadanie – musi wybrać zwycięzcę, który zdobędzie 10 000 złotych. Jego nazwisko, poznamy w czasie Festiwalu, 16 września o g. 18:00 w Domu Literatury.

 – Ogromnie cieszy nas tak duże zainteresowania konkursem, mamy nadzieję, że znajdzie on stałe miejsce w kalendarzu literackich wydarzeń w Polsce – mówi Przemysław Owczarek, kurator sekcji literackiej Festiwalu Łódź Czterech Kultur, pomysłodawca konkursu. – Więcej o samych pracach będzie mogło powiedzieć jury dopiero po zapoznaniu się z nimi, na razie, po otwarciu kopert wiemy tylko, że wśród zgłoszeń dominują formy klasyczne, nie widać eksperymentów czy wierszy graficznych – dodaje Owczarek.

Nie znamy też nazwisk twórców, bo zgodnie z regulaminem prace oznaczone zostały godłem, tak by członkowie jury nie wiedzieli czyje prace oceniają. Wiadomo za to, że poematy nie liczą więcej niż 300 wersów i nawiązują do wielokulturowej historii Łodzi, jej dziedzictwa industrialnego, nowoczesności i awangardowych tradycji. I jest ich 54 – choć, jak podkreślają organizatorzy, ta liczba może jeszcze wzrosnąć, bo przy zgłoszeniu liczy się data stempla pocztowego.

Teraz do pracy przystępuje jury, złożone z wybitnych znawców tematu. Zasiadają w nim: profesor Jerzy Jarniewicz – poeta, krytyk literacki, tłumacz i badacz literatury anglosaskiej; Joanna Mueller – poetka, literaturoznawczyni i krytyczka literacka; doktor Joanna Roszak – poetka, literaturoznawczyni oraz doktor hab. Kacper Bartczak – poeta, tłumacz i literaturoznawca amerykanista.