Hania Rani & Christian Löffler. NEST

rani

To będzie niecodzienne zetknięcie dwóch na pozór odległych od siebie światów muzycznych. Z jednej strony współczesna muzyka poważna, z drugiej muzyka elektroniczna. Specjalnie dla Festiwalu wspólny projekt tworzą Hania Rani i Christian Löffler.

Hania Rani (Hanna Raniszewska) to uznana polska pianistka, kompozytorka i wokalistka. Tworzy autorską muzykę, przekraczającą granice podziału na gatunki. Eksperymentuje,  komponuje do filmów i spektakli teatralnych. Natomiast Christian Löffler jest niezwykle wszechstronnym muzykiem z Niemiec, sprawdzającym się w roli klubowego DJ-a, gościa festiwali, ale też w występach z kwartetem smyczkowym. Przygodę z dźwiękami rozpoczął w wieku lat 14. Sam uczył się podstaw muzyki elektronicznej i czerpał inspirację z otaczającej go natury. Efektem jego poszukiwań jest charakterystyczne, organiczne brzmienie, w którym techniczna maestria jest tak samo ważna jak nastrój. 

Wspólnie, specjalnie dla tegorocznej edycji Festiwalu, artyści tworzą zupełnie nowy materiał muzyczny, zatytułowany NEST. Słowo nest, po polsku oznacza gniazdo. Tytuł przedsięwzięcia ma symbolizować chęć stworzenia wspólnej przestrzeni, dającej schronienie i będącej domem dla muzyki, czasu i człowieka. – To miejsce, w którym czujemy się swobodnie i możemy realizować nawet bardzo abstrakcyjne koncepcje, mając jednocześnie poczucie bezpieczeństwa, intymności i wspólnoty. Jest azylem dla improwizacji, pomysłów i wspólnego kreowania momentu. Muzyka staje się substancją scalającą, nie tylko artystów między sobą, ale również całą przestrzeń dookoła wraz z publicznością, obserwującą występ – zapowiadają twórcy koncertu.  

Koncert NEST zapowiada się niesamowicie, łącząc w sobie dwa skrajnie różne od siebie gatunki - muzykę poważną i elektroniczną. Został włączony w nasz program, wpisując się w tegoroczne hasło festiwalu. Warto również podkreślić, że projekt powstał, dzięki przyznaniu w 2018 roku Hani Rani Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi.

Autorem scenografii koncertowej i rzeźb jest Łukasz Pałczyński.

Bilety w sprzedaży w kasie teatru i online. Kosztują od 20 do 35 złotych.

Produkcja:
Christian Löffler – elektronika 
Hania Rani – głos, fortepian 
Łukasz Pałczyński - scenografia

Hania Rani & Christian Löffler. NEST | 15 września, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Duża Sala, ul. Więckowskiego 15, g. 20:00.