Spread

spread

Będzie mieć lekką, ale ekspresyjną formę pajęczej sieci, symbolizującej siły i napięcia poprzedzające wybuch buntu. Spread – instalacja artystyczna autorstwa Adama Cieślaka i Bartka Świąteckiego we wrześniu oplecie Stary Rynek na czas Festiwalu.

Spread jest próbą artystycznej refleksji nad buntowniczą naturą człowieka. Organiczna, a zarazem dynamiczna forma z elastycznego materiału górować będzie nad Starym Rynkiem. Ogromna pajęczyna zapraszać będzie przechodniów do interakcji. Stanie się też scenografią dla premierowego spektaklu grupy LineAct.

Autorzy instalacji to niezależni artyści, mający na swym koncie wystawy w Polsce i na świecie. Adam Cieślak jest absolwentem rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się zarówno sztuką figuratywną, jak i konceptualną. W swoich działaniach poszukuje przestrzennego oraz społecznego kontekstu formy. Koncentruje się na zagadnieniach kompozycyjnych, wynikających z analizy materiału, obserwacji przyrody i architektury oraz psychologii widzenia. W pracach łączy środki wyrazu charakterystyczne dla rzeźby, malarstwa, jak i rysunku.

Z kolei Bartek Świątecki w 2006 roku ukończył z wyróżnieniem Malarstwo Sztalugowe na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2008 roku prowadzi pracownię Malarstwa i Rysunku w Państwowym Liceum Plastycznym im. Erica Mendelsohna w Olsztynie. Od 1996 roku współtworzy polską scenę graffiti, a od 2000 roku współuczestniczy w działaniach polskiej sceny street-artowej. Artyści już kilkakrotnie podejmowali wspólne działania artystyczne, między innymi w ramach bydgoskiego projektu badawczo-artystycznego Urban Vision Quest czy w Olsztynie, gdzie stworzyli współczesną wieżę Babel w Galerii Stary Ratusz WBP.

Ich łódzką realizację będzie można oglądać na Starym Rynku do końca września.

Spread | 10 września, Stary Rynek