Endomania. Claus Friedrich Rudolph − fotografia i Tanya Krylova – rzeźba

claus

Fotografie Clausa Rudolpha uwodzą, zabierają widza w świat fantazji i marzeń. Pokusie przeniesienia tych iluzji do rzeczywistości uległa rosyjska rzeźbiarka Tanya Krylova. Prace obojga artystów zobaczymy w Ośrodku Propagandy Sztuki na festiwalowej wystawie: Endomania. Claus Friedrich Rudolph − fotografia i Tanya Krylova – rzeźba.

Claus Rudolph mieszka i pracuje w Stuttgarcie. Karierę rozpoczynał jako malarz, autor plakatów, ale uznanie zdobył, dzięki fotografii reklamowej i artystycznej. Z jednej strony zafascynowany jest współczesnością, w której zaciera się różnica między wyobrażeniem o rzeczy, a rzeczą samą w sobie. Z drugiej zaś odwołuje się do uniwersalnych historii i motywów kulturowych. Zmysłowe kompozycje fotografii opowiadają o miłości i o śmierci. Są jak gigantyczne projekty scenograficzne, przypominające kadry z filmów Felliniego, Russella czy Greenaway’a. Nawiązują do konwencji obrazowych lat dwudziestych XX wieku. Claus Rudolph planuje i inscenizuje każdą scenę jak reżyser, a przygotowania trwają miesiącami. Artysta wykorzystuje spektakularne dekoracje i rekwizyty. Wypożycza z muzeów zabytkowe auta i wypchane egzotyczne zwierzęta. Zatrudnia wizażystów, projektantów kostiumów, krawców... Swoje imponujące prace wystawia na całym świecie.

Na łódzką ekspozycję złoży się ponad 40 wielkoformatowych fotografii. Zobaczymy też kilka inspirowanych nimi rzeźb, które stworzyła Tanya Krylova. Rosyjska artystka przez jakiś czas oddawała się sztukom użytkowym, uczyła także malarstwa, rysunku i rzeźby. Przy udziale Clausa Friedricha Rudolpha zrealizowała grupy odlewów z brązu, inspirowanych pracami niemieckiego artysty, przenoszącymi je niejako w rzeczywistość.

Wystawę oglądać będzie można do 11 października, w godzinach otwarcia galerii. Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł. W czwartki wstęp bezpłatny.

Wernisaż wystawy | 9 września, Ośrodek Propagandy Sztuki, ul. Sienkiewicza 44, g. 17.00

Endomania. Claus Friedrich Rudolph  fotografia i Tanya Krylova – rzeźba | 9 września – 11 października, Ośrodek Propagandy Sztuki, ul. Sienkiewicza 44

Partner wydarzenia:

mgs