Libelid

IMGP3325

Nastrojowe, pełne emocji i wspomnień o zapomnianych czasach. Ola Bilińska ­– wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i multi-instrumentalistka opracowała na nowo przedwojenne pieśni miłosne w jidysz. Zbudowany wokół nich program Libelid zaprezentuje festiwalowej publiczności w  Studiu im. H. Debicha. 

Towarzyszący artystce zespół oprawi dawne pieśni w akustyczne i elektroniczne brzmienia. W tej opowieści o różnych odcieniach i obliczach miłości wyraźne są wątki z obyczajowości żydowskiej, która silnie wpływała na życie uczuciowe i rodzinne członków społeczności: małżeństwa kojarzone, silne więzy rodzinne, obrazy z codziennego życia – takim, jakie było przed zagładą. Z drugiej strony teksty takich poetów jak Debora Vogel, czy Mojsze Lejb Halpern, obfitują w obrazy poetyckie o wymiarze uniwersalnym, w którym miłość nie jest mierzona czasem czy pochodzeniem. W nowych aranżacjach pieśni zaskakują świeżością i aktualnością, ujmują poczuciem humoru i wielowarstwowością nastrojów. Założeniem muzycznym przedsięwzięcia było nieoczywiste połączenie stylów – stąd nowoczesny syntezator spotykający wiolonczelę i harfa, powracająca echem elektronicznych efektów. Nie chodzi tu jednak o epatowanie nowoczesnością formy. Celem wszelkich zabiegów jest stworzenie nastroju, oprawy do wybrzmienia bogactwa emocji zawartych w tekstach – czułości, namiętności, odrzucenia, zadumy nad uczuciem dawno minionym lub utraconym.

Ola Bilińska na co dzień jest liderką mistyczno-folkowego zespołu Babadag, współpracuje m.in. z Maciejem Cieślakiem, Raphaelem Rogińskim, SzaZaZe, Andrzejem Smolikiem, Danielem Pigońskim. Śpiewała alternatywny pop, rock, house, techno, jazz, bluegrass, a nawet operę i miejski folk. O jej wszechstronnym talencie łódzka publiczność przekona się w ramach festiwalowego koncertu w studiu koncertowym w Radiu Łódź w poniedziałek. Wstęp jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązują rezerwacje.

Realizacja:

Ola Bilińska – śpiew, syntezator OP-1, gitara elektryczna, looper
Edyta Czerniewicz – wiolonczela, śpiew
Katarzyna Kolbowska – harfa, śpiew
Sebastian Witkowski – gitara basowa, synteztor

 

Libelid 10 września, Studio im H. Debicha, Radio Łódź, ul. Narutowicza 130, g. 20:00

Partner wydarzenia:

radio lodz