Jeśli sztuka feministyczna, to gdzie, jeśli nie w silnie sfeminizowanej Łodzi? Anna Baumgart – uznana artystka wizualna, reżyserka, scenografka i producentka filmowa, przedstawicielka sztuki krytycznej i sztuki feministycznej przygotowuje dla nas premierowy performans-instalację. Wraz z 55 innymi kobietami zasiądzie przy stole na scenie w Teatrze Nowym po to, by wskazać najważniejsze dla naszego regionu kobiece postaci.
Anna Baumgart podejmuje tematy związane z problemami współczesnych kobiet i ich rolami życiowymi. Przygotowywana na wrzesień premierowa Sprawa kobieca w Polsce. Łódź 2018 odwołuje się do dwóch prac: Dinner Party Judy Chicago oraz The Famous Women Dinner Service, 1932-34, Vanessy Bell i Duncana Granta. Pierwsza z nich uznawana jest za ikonę sztuki feministycznej i za jedno z najistotniejszych dzieł sztuki XX wieku. Druga, starsza o dekady, to wystawiona tylko raz w Piano Nobile Gallery w Londynie protofeministyczna praca, prezentująca sylwetki ważnych historycznie kobiet w formie portretów na talerzach.
W performansie-instalacji Anny Baumgart pojawią się i stół i zastawa. Na Małej Scenie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi miejsca za stołem zajmą artystki, krytyczki sztuki, aktorki, pisarki, polityczki, badaczki czy aktywistki miejskie. Przed każdą z nich znajdzie się talerz z portretem kobiecym, przedstawiającym autorkę instalacji z przebitym bokiem na tle flagi. Ta wariacja na temat ikonicznego obrazu EL Lissitzkiego Czerwonym klinem bij w białych odwołuje się do tradycji konstruktywistycznej i dziedzictwa rewolucyjnego artystów działających w Łodzi. Kolejnym jej symbolem, będą widmowe postaci Katarzyny Kobro i Róży Luksemburg, grane przez obecne na scenie aktorki. W warstwie dramaturgicznej instalacja składać się będzie z wygłoszonych tekstów krytycznych Katarzyny Bojarskiej, Agaty Araszkiewicz, Katarzyny Lewandowskiej oraz z partii aktorskich napisanych przez Wiktora Rusina, a granych przez Annę Kłos i Klarę Bielawkę. Performatywność instalacji zakłada też elementy niewyreżyserowane i przeplatanie się tekstów napisanych ze spontanicznie wygłaszanymi uwagami uczestniczek debaty, które w rozmowie wybiorą 50 figur kobiecych, najważniejszych dla naszego regionu geopolitycznego. Wstęp bezpłatny, jednak obowiązują rezerwacje.