Biegnij. Stary świat jest za tobą

biegnij

Unieruchomione kadry filmowe, zdjęcia z reklam, fragmenty studenckich etiud, literackie cytaty. Wszystko to złoży się na ekspozycję Biegnij. Stary świat jest za tobą. Przygotowywana przez Agnieszkę Zawadowską wystawa główna naszego Festiwalu zaprezentuje pejzaż lat 60. – epoki dynamicznych przemian społecznych.

Bunt stał się wówczas formą politycznej ekspresji, napędzanej pragnieniem wolności. Pokażemy przede wszystkim świat nowej wyobraźni inspirowany obrazem filmowym. Ikoniczne kadry i ujęcia wpływały na rzeczywistość społeczną – mówi Agnieszka Zawadowska. – Po latach widzimy, jak wiele etiud studentów łódzkiej Szkoły Filmowej to obrazy buntowników wyobraźni – dodaje.

Trzon tej wizualnej opowieści stanowić będą oderwane od fabuły i głosu kadry z filmów, zdjęcia i  reklamy. Unieruchomione klatki staną się autonomicznymi obrazami z wewnętrzną dramaturgią, ujawniającą zaskakujące treści o ogromnym ładunku emocjonalnym.

Wystawa pokaże też, że działania twórców Wschodu i Zachodu należały do jednej, choć podzielonej przestrzeni. Obie strony były sobie niezbędne i współtworzyły zbiorową świadomość Europy. Pomimo działania cenzury, informacje, muzyka i filmy ze świata jakoś docierały za Żelazną Kurtynę, wywoływały szok i stawały się kultowymi wydarzeniami. Pomimo niepokojących sygnałów lewicujący Zachód był zafascynowany rzeczywistością krajów socjalistycznych, pochodami pierwszomajowymi, widowiskami i umiarkowaniem w gromadzeniu rzeczy. W oczach zachodu kraje socjalistyczne nie straciły „niewinności”, nie poddały się zwariowanej konsumpcji. Dla mieszkańców Wschodu Zachód był krainą marzeń, zapach rzeczy „stamtąd” był niezapomnianym doznaniem.

Widzowie zobaczą na wystawie między innymi etiudy studentów łódzkiej Szkoły Filmowej z tamtych lat: Romana Polańskiego, Zbigniewa Rybczyńskiego, Agnieszki Osieckiej, Filipa Bajona, Francisco Oscara Gamardo, Stefana Bratkowskiego, Wasyla Mirczewa czy Abdula Khalika. Wystawa zaprezentowana zostanie w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki w Łodzi. Będzie ją można oglądać do 26 września. Na wernisaż wstęp wolny.

Wernisaż wystawy | 8 września, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3, g. 18:00

Biegnij. Stary świat jest za tobą | 8-26 września, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3

Bilety: 3/5 zł

Uwaga: Wystawa skierowana do osób od 16. roku życia

Agnieszka Zawadowska - kuratorka 
Monika Rudaś-Grodzka - konsultacja naukowa 
Emilia Kolinko - wybór tekstów 
Katarzyna Gumienna - kwerendy 
Antonina Benedek - opracowanie graficzne, multimedia
Kamila Golik, Gosia Gontarska - produkcja

Partnerzy wydarzenia: 

  fabryka sztuki   art inkubator    pswsf  KADR PNG p  logo wfo

 

Studio Filmowe ZEBRA
Telewizja Polska S.A.
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Studio Miniatur Filmowych
Agencja fotograficzna East News Poland
Getty Images Poland
Argos Films
Zweites Deutsches Fernsehen
Instytut Pamięci Narodowej
Muzeum Kinematografii w Łodzi
Fundacja Centrum Solidarności
Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura
Teatr Narodowy w Warszawie
British Pathé
The Saul Zaentz Company
Beeldbank NAUCL Film & TV Society
The Getty Research Institute
State Library of South Australia
Scott Allsop | MrAllsopHistory
Julia Bratny
Wojciech Plewiński
Iwona Myszkowska
Old Touch
Martin i Tereza Monkey